Intonáció – szó szerinti fordításban: behangolás, bevezetés, azaz elő- és utójáték a korálkísérethez. A korálelőjáték műfajhoz tartozik, aminek igen gazdag irodalma van, csúcspontját J. S. Bach korálfeldolgozásaiban érte el. – Orgelbüchlein...
A jelenkori református intonáció nem a zenetörténet előzményeiből fejlődött műfaj, hanem a magyar református istentiszteleten lehetséges szűk időhatárok között formált, koncentráltan rövid tematikus bevezető a majd felhangzó gyülekezeti ének dallama, tempója, ritmusa, érzelmi töltése és kezdőhangja megjelenítésére. Az utójáték éppen így tükrözi az elhangzott ének karakterét, visszautal rá.
Előre szerkesztett, vagy utólag leírt intonációk gyűjteménye ez a kötet. Hogy miért van több is némelyikből? A gyakran énekelt dallamokhoz új és új készült, hogy az istentisztelet zenéje változatos legyen. A kötelező elégedetlenség is újabbakra indított. Ezt a törekvést jó szívvel ajánlom minden kántornak.
Vannak köztük könnyen játszhatók, s akadnak nehezebbek, amelyeket előbb meg kell tanulni. Magam is így voltam velük.
Gyakorlati megjegyzések:
– Az elő- és utójátékot kettős vonal választja el az intonációkban. Más regisztrációval játsszuk őket, mint a kettő között játszott korálkíséretet.
– Néhány esetben az intonációk hangneme változó, hogy transzponálni tudó, haladottabb orgonisták a választott más hangnemben is találjanak anyagot.
– Sok esetben nincs jelölve, manuálon vagy pedálon játsszuk-e az intonációt. A pedáljelzés kimondott ajánlást jelent, de akár az ilyen tételek is játszhatók manuálon. Esetemben a debreceni Nagytemplom visszhangos, nagy légterében egy hárommanuálos és pedálos nagyorgonán hangzottak ezek a kis darabok. Megfelelő alkalmazással bármely kis orgonán is játszhatók. Egymanuálos hangszeren regiszterelvétellel, illetve -hozzáadással válthatunk színt és dinamikát.
– Ugyanígy járjunk el a regisztrációs javaslatok értelmezésében: az adott lehetőségek között állítsuk be orgonánk hangszínét. Echo-hatásokat egymanuálos hangszeren oktávváltással valósíthatunk meg.
(Részletek a előszóból.)