J. S. Bach és új Református énekeskönyvünk

Minden év márciusában számos templomban, koncertteremben vagy éppen a szabadban – aluljárókban, köztereken - csendülnek fel J. S. Bach örökzöld vagy éppen ritkán hallható dallamai. A lipcsei Tamás templom karnagyának életművében az egyházi zene meghatározó helyet foglal el. Az ezernél is több kompozíciót számláló műjegyzék Bach csaknem kétszáz egyházi kantátájával kezdődik, de a zenetörténészek szerint ez csak töredéke a teljes – kották hiányában csak sejthető – repertoárnak, melyekben gyülekezeti énekdallamok sokasága is felbukkan. A zeneelméletet tanulók előtt nem ismeretlen a Bach-korálok gyűjteménye. Ifjúkorom egyik legfontosabb felfedezése volt, amikor kézbe véve a 371 Bach-korál otthoni példányát, édesapám bejegyzéseit fedeztem fel benne, aki a korálok énekeskönyvünkben is szereplő kezdősorait írta oda a megfelelő tételekhez.

Új énekeskönyvünk a korábbiakhoz képest is több koráldallammal gazdagodott. Ezekből adunk ízelítőt az alábbiakban, hogy az új dallamokat Bach örökérvényű feldolgozása segítségével is megismerhessünk, megszerethessünk.

388. A jöttöd miként várjam / Valet will ich dir geben, BWV 736
413. Istennek szent Fia / Gottes Sohn ist kommen, BWV 703
431. Az Úr nagy kegyességét / Helft mir Gott’s Güte preisen, BWV 613
443. Krisztus, Atya Istennek / Herr Christ der einig Gott’s Sohn, BWV 698