Hangszerjáték - harmónium, orgona

Az általánosan használt harmónium- és orgonaiskola mellett ajánlott irodalomról, az énekkíséretekről, intonációkról és az orgonaismeretről az alábbiakban olvashatnak. Irányadóként ajánlott az 1990 előtt összeállított tanmenet illetve egy két éve, 2022-ben készült újabb tanterv.

ORGONAIRODALOM
„Az istentisztelet művészi egység, az kell hogy legyen a zenéje. Pár ütemes versettektől ötperces közjátékokig minden terjedelemben talál, aki keres, elegendő anyagot. Így előre gondoskodik, hogy az istentisztelet stílusa egységes maradhasson.” 
Kodály Zoltán eme gondolatát próbáltuk megvalósítani a Magyar Egyházzenei Társaság kiadásában megjelent Organum officians sorozat köteteivel, melyben néhány perces, könnyű és közepes nehézségű, zeneileg jól megformált darabok találhatók. Ezek többsége egyúttal az egymanuálos, akár pedál nélküli hangszereken is játszható. A sorozat I. kötetében a XVI–XVIII. századi német és lengyel orgonazene úgynevezett szabad kompozíciói (prelúdium, tokkáta, ricercar, fúga) kaptak helyet hangnemek szerinti elrendezésben, a III/1-2. kötetben pedig ugyanilyen módon a francia barokk tételekből válogathat a kántor. Mivel a régi korok zenéjének „megfejtése” és jó előadása sok olyan ismeretet kíván, melyek az utóbbi évtizedek felfedezései, s melyekről igen szűkös a magyar nyelvű szakirodalom, a kötet szerkesztői a bevezetőkben megfelelő iránymutatást igyekeznek adni a darabok megszólaltatásához is. További információk itt találhatók az első, illetve a harmadik kötethez.

Világhálón található szabad orgonadarabok terén érdemes felkeresni az angol barokk Voluntary-k irodalmát, különösen pl. John Stanley, John Bennett kompozícióit.

KORÁLFELDOLGOZÁSOK
műfajában a barokktól a kortárs kompozíciókig rendkívül széles stílusbeli áttekintést ad a Luther kiadónál megjelent Korálelőjátékok című kötet, mely ugyan az evangélikus énekeskönyvhöz készült, ám a közös dallamok száma az új Református énekeskönyv megjelenésével és bevezetésével jelentősen bővült. Érdemes kézbe venni és használni. Szintén bőséges választék található a világhálón barokk korálfeldolgozásokból, elég csak – Zachow, D. Buxtehude, J. Christoph Bach (44 Choräle zum Präambulieren), J. Pachelbel vagy J. G. Walther nevét megemlíteni. Néhány gyűjtemény: Orgelchoräle um J. S. Bach, Achtzig Choralvorspiele alter Meister, Orgelspiel im Kirchenjahr I-II.

Végül Oros Ilona ORGONAMŰVEK című gyűjteményét ajánljuk, mely új énekeskönyvünkhöz kínál szintén igen változatos formában intonációkat, énekkíséreteket és énekfeldolgozásokat, de ezeken kívül szabad orgonaműveket is. 

ÉNEKKÍSÉRETEK, INTONÁCIÓK
terén honlapunk ORGONA menüpontja ad alapvető segítséget. Elkezdődtek az új korálkönyv munkálatai is, melyek készülő anyagából a Digitális Új Református Korálkönyv oldal ad válogatást. További letétek találhatók Vad Péter Zsigmond szerkesztésében a koralkonyv.hu oldalon. 
A genfi dallamokhoz használhatók az eredetileg vokális előadásra szánt szopránba átdolgozott dallamú Goudimel-tételek is. Az 1959-es korálkönyv anyagából néhány könnyebben játszható letét: 241, 379, 391, 225, 255, 256, 301, 303, 337, 164b, 236, 251, 200, 234, 274b, 165, 226, 315b, 167b,
Az énekdallamok harmonizálásához ad alapvető segítséget Dosek Domokos jegyzete, egyszerű intonációk szerkesztéséhez pedig útmutatást, példákat Szénási Jánosné gyűjteménye, .

Az orgonaismeret ugyan nem tartozik a tanfolyamok hivatalos tárgyai közé, mégsem árt tisztában lenni néhány alapfogalommal, melyben az Orgonaszótár segít.

Hasonló anyagaink

Tanulmányi és egyéb segédanyagok

Az egyházi énekben és a liturgiában való általános tájékozódást segíti egy tíz éve összeállított szöveggyűjtemény. Itt található ezen kívül - Néhány gondolat, tanács az "énektanítás"...

Zeneismeret

Ördög Mária, a debreceni nyári tanfolyam tanára gondolatai és tanmenet-javaslata. Leopold László: Szolmizációs olvasókönyv a genfi zsoltárdallamok alapján