Gyülekezeti ének, himnológia

Az új énekeskönyvhöz igazított tanmenetet 2022 tavaszán közös elhatározással fogadták el a tanfolyamok vezetői azzal, hogy a használat során szerzett tapasztalatokat később megvitatjuk.

Fontosnak tartottuk, hogy az énekeskönyvi dallamokat stíluscsoportokba soroljuk, így megismertetni a kántorjelöltekkel, hiszen éneklés, kíséret, feldolgozás terén ezek más-más jellegzetességeket hordoznak. Arra törekedtünk, hogy ezek az A-B-C-D csoport énekanyagában megfelelő arányban jelen legyenek.

Az énekek öt fő csoportba sorolhatók, de meg kell jegyezni, hogy  számos határeset miatt nem könnyű minden tételt ezek egyikébe beosztani – mindez ismét egyházi énekanyagunk sokrétűségét tanúsítja.

A tanítással és az énekek használatával kapcsolatos kérdéseket - mindenekelőtt a régi énekek változásait és annak okait - egy külön jegyzetanyagban próbáljuk megvilágítani, e mellett javasoljuk a digitális énekeskönyvben az énekek alatt található kommentárok és zenei anyagok használatát, megismerését.

Hasonló anyagaink

Tanulmányi és egyéb segédanyagok

Az egyházi énekben és a liturgiában való általános tájékozódást segíti egy tíz éve összeállított szöveggyűjtemény. Itt található ezen kívül - Néhány gondolat, tanács az "énektanítás"...

Zeneismeret

Ördög Mária, a debreceni nyári tanfolyam tanára gondolatai és tanmenet-javaslata. Leopold László: Szolmizációs olvasókönyv a genfi zsoltárdallamok alapján