A kárpát-medencei egyháztesteket egyesítő, hivatalosan 2009. május 22-én létrejött Magyar Református Egyház már jóval korábban, az előkészítő konzultációk idején — 2004. május 17-18-án — elhatározta, hogy közös istentiszteleti rendtartás megalkotására Liturgiai Bizottságot hív életre. Alapelvként a liturgia-uniformizálás kényszerétől mentes, tisztázott teológiai elvek szerint kidolgozott liturgiai példatár elkészítésének terve fogalmazódott meg.
A 2007-tól kezdődött tényleges munkában a bizottság tagjai: Fekete Károly (elnök), Görözdi Zsolt, Kádár Ferenc, Kelemen Attila, Kocsev Miklós, Szűcs Ferenc, Zalatnay István és Zán Fábián Sándor. Meghívott tagként vett részt a munkában Bódiss Tamás, Fekete Csaba, valamint Pap Ferenc.
A bizottság céljait és vizsgálódásainak irányát a Confessio 2008/2. tematikus száma mutatta be, majd 2009 tavaszára elkészült egy széles körű megvitatásra szánt, az istentiszteleti megújulás teológiai alapelveit tartalmazó kiadvány Reformátusok a kegyelem trónusánál címmel.
A vitaindító gondolatokhoz számos presbiter, gyülekezeti tag, lelkipásztor, teológiai hallgató szólt hozzá, de a megvitatást követően véleményüket fejezték ki egyházi testületek és szervezetek is. Ez utóbbiak közül a Presbiteri Szövetséggel, a Bibliaszövetséggel és az új zenei irányzatokat képviselő Sófárhangoló Közhasznú Egyesület képviselőivel a bizottság külön-külön is egyeztetett, 2011. szeptember 22–23-án pedig Berekfürdőn összegző jelleggel Liturgiai Konferenciára került sor, ahol 36 kárpát-medencei egyházmegye képviseltette magát küldöttekkel.
A 2012. március 8-án tartott üléssel kezdődött el a Liturgiai példatár szövegállományának gyűjtése az egyházi év időszakaihoz tartozó azon teológiai témák és kulcsfogalmak számbavételével, melyeknek a liturgiai elemekben is kifejezésre kell jutniuk. Ezzel a bizottság az egyházi évkörhöz igazodást is hangsúlyozni kívánja.
A 2014. február 20-án Budapesten megtartott ülésen az elnök örömmel ismertette Demeter József és Balázsné Kiss Csilla, a Romániai Református Egyház Zsinata által megbízott liturgiai bizottság vezetői levelét, amelyben a saját bizottságuk nevében együttműködési szándékukat jelezték, „hogy a továbbiakban megfelelő és helyes lépéseket tehessünk az Új Ágendáskönyv megszületéséhez. Szeretnénk együttműködni a magyarországi liturgiai bizottsággal, illetve szeretnénk hozzájárulni a kárpát-medencei liturgiai megújulás és egység megvalósításához.” Az erdélyi bizottság hosszú évek munkájával kidolgozott és az erdélyi, valamint a partiumi sajátosságoknak megfelelően elkészített egy ágenda-tervezetét, a végső zsinati beterjesztés előtt mégis úgy döntöttek, hogy kezdeményezik a két bizottság közös tanácskozását. A március 6-ra összehívott nagyváradi értekezleten kiderült, hogy valós esély van az erdélyi és az anyaországi liturgiai egység megteremtésére a vasárnap délelőtti sákramentumos istentisztelettel kapcsolatban, amelyből vissza lehet bontani az egyszerűbb istentiszteleti formákat, ezért az egyeztetéseket további üléseken folytatták. A két bizottság azt is természetesnek tartotta, hogy az új ágendában jelen legyenek azok az erdélyi szertartási szokások, amelyek az anyaországban már, illetve még nincsenek. A romániai bizottság történelmi döntést hozott, amikor kinyilvánította, hogy a saját zsinatuk elé egy közösen kidolgozott vasárnap délelőtti rendet terjeszt be a korábbi helyett, s az ágenda többi fejezete tekintetében is egyeztet a két bizottság a továbbiakban.
Az istentiszteleti rendtartás új elemeit —pl. bűnvallás-kegyelemhirdetés, kettős lekció, hálaadás a sákramentumokért— és azok lehetséges zenei megvalósítását bemutatva szerveződött 2014 folyamán több ünnepi istentisztelet (Egység Fesztivál/Debrecen, Világtalálkozó/Sepsiszentgyörgy, Zsinati Cikluszáró/Budapest), legutóbb pedig június 24-én a Kálvin téri templomban a Generális Konvent budapesti közgyűlésén tartott ünnepi istentisztelet. Ez utóbbi alkalommal a Generális Konvent közgyűlése elfogadta, hogy 2015 adventjére készüljön egy liturgikus összeállítás a négy adventi vasárnapra úrvacsorás és úrvacsora nélküli istentiszteleti renddel.
A terv végül 2016 tavaszán valósult meg, a február 14. és március 20. közötti hat böjti vasárnapra készített istentiszteleti rendek közreadásával és kipróbálásával.